X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

*‌ وبلاگ همدردی - بزرگترین مرکز مشاوره خانواده و ازدواج تحت وب *
تخصصی ترین وبلاگ در زمینه مشاوره خانواده و ازدواج 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

۱۰قاعده برای دوست داشتن همدیگر در زندگی مشترک


زندگی زوجین مانند یک بازی است که مهره های آن دائم در حال جابه جایی هستند. در بهترین حالت آن دو نفر مانند چراغ مه شکن هستند و راه یکدیگر را روشن می کنند. همچنین نقاط ضعف هم را آشکار می کنند که این خود موجب رشد دو طرف و پایداری علاقه می شود. اما این تعادل را چگونه می توان حفظ کرد؟ خیلی ساده و با رعایت قواعد بازی می توان این کار را انجام داد.


مهم ترین قواعد دوست داشتن به قرار زیر است:


1-خود را دوست بدارید


کسی که اعتماد کافی به خود ندارد، نمی تواند از احساسات طرف مقابل به درستی قدرشناسی کند. بدین ترتیب موفق می شوید: دست از کار کردن مانند سیندرلا بردارید. این در صورتی است که خود را به درستی ارزیابی نکرده باشید. برنامه خود را تغییر دهید. شعارتان این باشد: «بهترین چیزها برای خودم!» برای خود چیز تازه ای بخرید، به سینما بروید، کسی که با خودخواهی به برآورده کردن خواسته ها و اهداف خود بیندیشد، نتیجه عکس آن را می گیرد. علاقه به خود در اثر ارتباط عاطفی و روحی با «همسر» به دست می آید، نه درحل کردن مشکلات به تنهایی.


2-مسئولیت خود را برعهده بگیرید


هر کس طراح خوشبختی خود است. بدین ترتیب موفق می شوید: اگر فکر می کنید خوشبختی در دوستی خودبه خود به وجود می آید در اشتباه هستید. علاقه هم مانند یک غذای لذیذ باید درست شود... فعال شوید! دوستی ایده آل محصولی از عقاید، اهداف و همکاری است. باید سوالات زیر را برای خود مطرح و آن را حل کنید: «آیا اصلاً به زندگی زناشویی علاقه ای دارید؟ همسر شما باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ در کجا می توانید او را بیابید؟ و...» هنگامی که او را یافتند باید بین واقعیت و تصورات خود تعادلی برقرار کنید.


3-به خود وقت بدهید


زن وشوهر باید با صرف وقت و صبر زیاد، نخ های زندگی خود را به هم گره بزنند. بدین ترتیب موفق می شوید: زندگی زناشویی خود را در خانه ای ببینید که باید آن را بسازید وعشق یکی از مصالح اصلی آن است. برای اینکه ساختمان محکم ساخته شود، باید پایه های محکمی برای آن بریزید. شما باید برای کشیدن نقشه و پیاده کردن آن در ساختن این خانه آرامش و زمان زیادی صرف کنید. این موضوع در مورد ارتباط دو نفرهم صدق می کند. اگر شما برای رسیدن به علاقه ای عمیق، عجله به خرج دهید، در خاتمه چیزی به دست خواهید آورد که فقط شبیه یک ارتباط است. اما معلوم نیست که این ارتباط در مواقع بحرانی هم دوام پیدا کند، بنابراین در بیان نظرات خود و پذیرفتن نیازهای طرف مقابل رک و صریح باشید.


4-برترس های خود غلبه کنید


آیا گمان می کنید که رشد، تکامل و سرزندگی در دراز مدت جایی در زندگی زناشویی شما نخواهد داشت؟ دوستی واقعی، رد و بدل کردن دائمی افکار است. بدین ترتیب موفق می شوید: لیستی از مسائل مهم تهیه کنید. ترس های خود را بشناسید. شما در کجا جلوی خود و همسرتان را می گیرید و مانع پیشرفت رابطه می شوید؟ چه چیزی موجب رنجیدگی شما می شود؟ در چه مواردی می توانید با گذشت باشید؟ با همسرخود صحبت کنید که چگونه می توان با موانعی که در ارتباط شما وجود دارد، مبارزه کرد.


5-از کلمات صحیح استفاده کنید


لحن صحبت در یک ارتباط زناشویی نقش مهمی دارد. پس از سپری شدن دوران اولیه زندگی، باید با همسرخود گفت و گوهای زیادی داشته باشید تا بتوانید یکدیگر را بهتر درک کنید. هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده اید. نباید با طعنه یا خشونت صحبت کنید. احساسات خود را هنگام گفت و گوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید. از گله کردن بپرهیزید. به یک توافق برسید تشویق و تحسین درزندگی های موفق نقش بسیار مهمی بر عهده دارند. در مقابل هر یک انتقاد، باید پنج نکته مثبت را هم در نظر بگیرید.


6-رفتارهای قاطع و درعین حال منصفانه داشته باشید


آیا شما در بن بستی قرار دارید و نمی دانید چگونه باید از آن خارج شوید؟ همواره در زندگی زناشویی وضعیت هایی وجود دارند که با توافق دوطرفه، هیچ کس احساس مغبون شدن نمی کند. بدین ترتیب موفق می شوید: اولین قدم «قبول داشتن همسر» است. بعد باید نتیجه مورد نظر خود را تعیین کنید. همواره در تمام مسائل توافقی وجود دارد که هر دو طرف را راضی کند.7-در تغییرات با یکدیگر همکاری کنید


هیچ چیز ثابت نیست. در زندگی زناشویی تغییرات غیر قابل اجتناب هستند. تغییر شغل، تولد فرزند و... مسائلی هستند که زن و شوهر باید با هم بر آن غلبه کنند. بدین ترتیب موفق می شوید: انعطاف پذیری علاوه بر اینکه یکی از پایه های مهم زندگی است، یکی از مهم ترین خصوصیات افرادی است که برخورد بهتری در حل مشکلات دارند. پذیرفتن تغییرات با انعطاف پذیری، یعنی وداع با چیزهایی که در گذشته وجود داشته است. تغییرات همواره موجب تغییر روند بازی می شوند، حال باید رفتاری جدید در پیش گرفت.
تغییرات سه مرحله دارند:
1-هنوز همه چیز آشناست و هرکس می داند چه باید بکند.
2-چیزهای آشنا شروع به از بین رفتن می کنند و حال باید فعال بود.
3-هر یک از افراد خانواده خود را با چهارچوب مورد نظر تطبیق می دهد.

8-جمع بندی رابطه


همان طورکه اتومبیل خود را نزد تعمیرکار می برید، باید از رابطه خود هم مراقبت به عمل آورید. کنترل دائمی ارتباط موجب حل راحت تر مشکلات و اختلافات احتمالی می شود. بدین ترتیب موفق می شوید: هر روز کاملاً آگاهانه برای همسر خود وقت بگذارید. از او بپرسید که روز خود را چگونه گذرانده و به چه فکر می کند. ارتباط مانند یک باغچه است. باید ازآن مراقبت کرد، در غیر این صورت پژمرده می شود.

9-ارتباط خود را تازه و شاداب نگه دارید


راز داشتن ارتباط خوب و دراز مدت این است که دائم به آن رسیدگی کنید. بدین ترتیب موفق می شوید: گاهی اوقات او را به طرز مطبوعی غافلگیر کنید. به پیک نیک بروید، تا جایی که امکان دارد با هم بخندید نه به هم! اتفاقاتی را به خاطر بیاورید که هر دودر آنها نقش داشته اید. در برخی موارد موضوعات کوچک را همواره رعایت کنید. بعضی از این مسائل همیشه ثابت، مانند لنگری هستند که کشتی احساسات را در دریای توفانی نگه می دارند و شما را به آرامش می رسانند.

10-آرامش خود را حفظ کنید


باید آگاهانه قواعدی را رعایت کنید، زیرا زمانی می رسد که شما به زندگی روزمره خود باز می گردید. بدین ترتیب موفق می شوید: این هنر بزرگی است که هویت همسر خود را بپذیرید و به آن احترام بگذارید و درعین حال خود را هم فراموش نکنید. به ایده آل های خود وفادار بمانید و ارتباط صمیمی و عمیق خود را قطع نکنید.
[ دوشنبه 10 اسفند‌ماه سال 1388 ] [ 18:17 ] [ saber ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
حدیث
حدیث موضوعی
پخش زنده
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 170962

ذکر ایام هفته